Як працюють тендерні закупівлі в Україні?

Аукціон, торги, вибір виконавця – все ці поняття є невід’ємною складовою тендерних замовлень, які мають попит в багатьох країнах. Першочергово це стосується європейських держав, де велика увага приділяється прозорості і можливості контролювати дії різних державних установ.

Не стала тому виключенням Україна, де подібні закупівлі стали частим явищем майже у всіх сферах діяльності. Такий тип отримання послуг став наскільки розповсюдженим, що навіть школи, університети стали замовляти ремонтні роботи, різні книжки, шляхом пошуку надійного і доступного виконавця. В цьому може допомогти біржа, де зібрана купа корисної інформації за даною тематикою.

Як починається процес запуску торгів і відбір кандидатів?!

Відразу ж після оголошення пошуку кандидата для виконання певного обсягу робіт, ця інформація моментально розповсюджується на відповідних електронних майданчиках. Є певні критерії, які повинні обов’язково відображатися в оголошені замовника. Тобто, якщо хоча б одного з них немає, тендер не є повноцінним і в подальшому він може бути анульований.

Більш детально про ці моменти:

  • Оцінка пропозицій – мова йде про певні критерії, які ставляться перед кандидатами в першу чергу. Тобто, якщо державна установа проводить закупівлю меблів, вона повинна відразу ж визначитися з системою оцінки. Враховуючи високу конкуренцію і велику кількість пропозицій від різних учасників, зробити це потрібно обов’язково.
  • Основні вимоги до кандидата – перш за все мова йде про товар чи послугу, яка буде надаватися. А саме, якщо замовлення передбачає виконання будівельних робіт на важливому історичному об’єкті, увага буде приділятися професійності команди, якості матеріалів і попереднім проектам виконавця. В разі відсутності хоча б одного з компонентів, шанси на виграш тендеру зменшуються в рази.
  • Рівень кваліфікації замовника – якщо раніше мова йшла за послуги і команду, то є ще критерій надійності самого виконавця. Просліджується шляхом знайомства з історією попередніх виконаних робіт. Чим більше в вашому портфоліо вдалих проектів, тим більше шанс, що серед багатьох кандидатів виберуть саме вас.

Кожний із вищеперерахованих критеріїв особливо важливий. Це актуально незалежно від послуг, які хоче отримати замовник. Це може бути навіть робота з енергоресурсами, багато цікавого по цій темі можна дізнатися тут https://www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas/.

Що стосується подачі заявок на участь, то ця інформація не несе якихось проблем. Проводиться все елементарним чином, після подачі своє кандидатури на розгляд дається певний проміжок часу, протягом якого замовник має обрати ту кандидатуру, яка йому буде здаватися найкращою.

Послідовність дій під час аукціону

Після того, як всі охочі подали свої заявки, система робить пропозиції учасників відкритими. Це означає, що один з претендентів на тендер, має змогу побачити ціни, які пропонували інші кандидати. 

До того як стане відомий переможець залишається лише три етапи. На кожному з них проходить процес зменшення ціни. Є певна міра, за якою кандидат повинен слідкувати і по ходу аукціону зменшувати свою пропозицію. 

На фінальному етапі залишаються лише бюрократичні нюанси, які не потребують особливих зусиль. Після того, як певні виконавці вибувають з аукціону, замовник обирає для себе пропозицію, яка здалась йому самою вигідною.

У разі, якщо держустанова, або ж приватна особа знаходить собі кандидатуру, залишається лише запросити її на підписання договору. На цьому торги підходять до фінальної стадії і аукціон можна офіційно називати закритим.